IBN ଓଡ଼ିଶା ବ୍ୟୁରୋ

ଅଧିକ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରୁଥିଲେ ସାବଧାନ! ଏହି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ହୋଇଛନ୍ତି ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଯାଇପାରେ ଜୀବନ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

କିଛି ଲୋକ ବହୁତ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି କିଛି ଲୋକ ଏତେ ଜୋରରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରନ୍ତି ଯେ ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ଶବ୍ଦ ଯୋଗୁଁ ଶୋଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଯଦିଓ ସେମାନେ ଶୋଇପଡନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ଶବ୍ଦ ହେତୁ ବାରମ୍ବାର ଜାଗ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି।  ଆଜିର ସମୟରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି। ଅନେକ ଲୋକ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତି। ବଜାରରେ ଏପରି କିଛି ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହା ନାକରେ ରଖି ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ହୁଏ ନାହିଁ।

ଏଥି ସହିତ, କିଛି ଲୋକ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବା ଏକ ଗୁରୁତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ।

Ghungudi

ଡିମେନ୍ସିଆ ସହିତ ଅନେକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା :-

ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ରକ୍ତ ଯୋଗାଉଥିବା ରକ୍ତ ବାହିକାରେ ଅବରୋଧ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। 5 ଜଣ ବ୍ରିଟିଶ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ 2 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ିର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ। 5 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ରାତିରେ 7 ରୁ 9 ଘଣ୍ଟା ଶୋଇପାରୁନାହାଁନ୍ତି, ଯାହା ଡାକ୍ତରମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। ପୂର୍ବ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଳ୍ପ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିପାରେ। ଏହା ସହିତ ହୃଦ୍ ରୋଗ ଏବଂ ଡିମେନ୍ସିଆ ସହିତ ଅନେକ ରୋଗ ହୋଇପାରେ।

ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଘୁଙ୍ଗୁଡି ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ। ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ରେ ପୀଡିତ 2243 ଜଣଙ୍କୁ 2253 ଜଣଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ପୀଡିତ ନଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଶୋଇବା ଶୈଳୀ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା।  ସେମାନଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ରାତିରେ କେତେ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ସେମାନେ କିପରି ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ସେମାନେ ଘୁଙ୍ଗୁଡି ମାରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ଏବଂ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଅଛି କି?

Ghungudi

ଶୋଇବା ଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତି କର :-

ଯେଉଁମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଶୋଇଛନ୍ତି, 7 ଘଣ୍ଟା ଶୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା 3 ଗୁଣ ଅଧିକ। ସ୍ଲିପ୍ ଆପ୍ନିଆ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି (ଶୋଇବା ସମୟରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା) ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା 3 ଗୁଣ ଅଧିକ। ଡାକ୍ତର କ୍ରିଷ୍ଟ୍ରିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୋଇବା ଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତି ହେଲେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମିପାରେ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button