IBN ଓଡ଼ିଶା ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ୍

ବାଟରେ ଶବ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ କରନ୍ତୁ ଏହି 3ଟି କାମ ସବୁ ମନସ୍କାମନା ପୁରା ହେବ

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆମେ ରାସ୍ତରେ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ହଠାତ କାହା ମର ଶରୀରର ଅନ୍ତିମ ଯାତ୍ରା ଆମ ନଜରରେ ପଡିଯାଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଦେଖି କିଛି ଲୋକ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାନ୍ତି । କାରଣ ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ବହୁତ ବଡ ଅଶୁଭ ଜିନିଷକୁ ଦେଖିଦେଲେ । ତେଣୁ ତାଙ୍କ ସହ ଆଜି ଅଶୁଭ ହେବ । ତେବେ ଏହା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ କି ଅଶୁଭ ତାହା ଜାଣିବା ସହ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା କି ଶବ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ।

ପ୍ରଥମ: ଶବ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଓମ ଶିବ ଶିବ କୁହନ୍ତୁ । ଏବଂ ଶବକୁ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଫଳରେ ଶବ ନିଜ ସହ ପ୍ରଣାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ସବୁ ଦୁଃଖ, କଷ୍ଟକୁ ନିଜ ସହ ନେଇ ଯାଇଥାଏ । ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କ ଶିବ କହିବା ଦ୍ଵାରା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ମୁକ୍ତି ମିଳୁ ବୋଲି ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଶବ ଯିବାର ଦେଖୁଛନ୍ତି ତେବେ କିଛି ରାହିଜାନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଥନା କରନ୍ତୁ ।

ଶବ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବା ପରେ ମୃତ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରାଥନା କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ଦିତୀୟ: ଧାର୍ମିକ ଛଡା ଜୋତିଶ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଶବ ଯାତ୍ରାକୁ ଦେଖିବା ବହୁତ ହିଁ ଶୁଭ ମାନଯାଇଥାଏ । ଏହା ମାନ୍ୟତା ରହିଛି କି ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ରାସ୍ତାରେ ଯିବା ବେଳେ ଶବ ଯାତ୍ରା ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଦ ପଡି ରହିଥିବା ସମସ୍ତ କାମ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ପୁରା ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

ଜୀବନରେ ଚାଲିଥିବା ଦୁଃଖ ସବୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଶବ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ କି ଆଗକୁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରରେ ଦୁଃଖର ଅନ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୁରା ହେବାକୁ । ବଡ ହେଉ ବା ଛୋଟ ସବୁ  ମନସ୍କାମନା ପୁରା ହେବାର ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ ।

ତୃତୀୟ; ପୁରାଣ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ରାହ୍ମଣର କୋକେଇ ଉଠାଇଥାଏ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ ପାଦର ଚାଲିରେ ଯଜ୍ଞ ସମାନ ପୂଣ୍ୟ ଅର୍ଜନ ହୋଇଥାଏ । ପାଣିରେ ଗୋଟିଏ ବୁଡ ଆପଣ ପକାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ପବିତ୍ର ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଆପଣ କିଛି ନ ଭାବି ଚିନ୍ତି ବୀନା ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ଏହାକୁ କରିବା ଦରକାର ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣର ଶବ ପଇସା କିମ୍ବା ନିଜ ସ୍ଵାର୍ଥ  ପାଇଁ ଉଠାଇଥାଏ ତେବେ ସେ ଦଶ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଦ୍ଧ ରହିଥାଏ । ଏହା ଥିଲା ସେହି ସବୁ ଉପାୟ ଯାହାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଶବ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ କରିବା ଉଚିତ ହୋଇଥାଏ । ଆଶା କରୁଛୁ ଏହାଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ଦ୍ଵନ୍ଦ ନିଶ୍ଚୟ ଦୂର ହେବ । ଯଦି ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋଷ୍ଟଟି ଭଲ ଲାଗୁଥାଏ ତେବେ ଲାଇକ, ଶେୟାର କରିବାକୁ ଜମା ବି ଭୁଲିବେନି ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button