IBN ଓଡ଼ିଶା ବ୍ୟୁରୋ

ରାତିରେ ତକିଆ ତଳେ ରଖି ଶୁଅନ୍ତୁ ରସୁଣ, ତାପରେ ସକାଳୁ ଉଠି ଦେଖନ୍ତୁ ଚମତ୍କାର

ବନ୍ଧୁମାନେ,ଆପଣ ସମସ୍ତେ ରସୁଣ ଉପକାରିତା ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଜିନିଷ ସମସ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ତରକାରୀରେ ବ୍ୟବହାର । ଔଷଧି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ରସୁଣ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ରାତିରେ ଆପଣଙ୍କ ତକିଆ ତଳେ ରସୁଣ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ସୂତ୍ର ପୁରୁଣା ଏବଂ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସରେ ଅଛି । ପୁରାତନ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ହେଲା, ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ରାହୁ କେତୁ ନାମକ ଏକ ରାକ୍ଷସର ମୁଣ୍ଡକୁ ତଣ୍ଟିରୁ ଅଲଗା କଲେ ।

ଏହି ସମୟରେ, ଅମୃତର କିଛି ବୁନ୍ଦ ଭୂମି ଉପରେ ପଡିଗଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ରସୁଣ ଏବଂ ପିଆଜ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଲା । ଏହି କାରଣରୁ, ରସୁଣ ର ଅମୃତ ସମାନ ଗୁଣ ଅଛି, ଏହା ଅସୁରଙ୍କ ମୁଖରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରବଳ ତାମସିକ ଗନ୍ଧ ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ତାମାସିକ୍ ପଦାର୍ଥ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ରସୁଣକୁ ତକିଆ ତଳେ ରଖିବାର ଅନେକ ଉପକାର ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲାଭ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ଶୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ । ଅନେକ ସମୟରେ ଏହି ପଦ୍ଧତି ମଧ୍ୟ ନିଦ୍ରାହୀନତାର ସମସ୍ୟାରେ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଦିନ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଶୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ରସୁଣର ଏହି ପଦ୍ଧତି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ।

ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ରସୁଣ କୁ ଭାଙ୍ଗି ଦୁଇଫାଳ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଜ ତକିଆ ପାଖରେ ରଖି ସୋଇଯାଅନ୍ତୁ । ଏହାର ବାସ୍ନା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର କୁ ଯିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି କରେ । ଗଳା ସମସ୍ୟା,ଥଣ୍ଡା, କାଶ, କଫ ଇତ୍ୟାଦି କୁ ଶୀଘ୍ର ଭଲ କରିବା ସହ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶ୍ୱାସ ତନ୍ତ୍ର କୁ ସଫା କରିଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଇମ୍ୟୁନିଟି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇ ଥାଏ । ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ ତେବେ ଏଭଳି ଖବର ଦୈନଦିନ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button