ଦେଶ

ଆପଣବି ଖୋଲିପାରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଔଷଧି କେନ୍ଦ୍ର ; ସରକାର ଦେବେ ୫ ଲକ୍ଷ , ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ସବୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ

ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ନାଗରିକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଔଷଧ କିଣିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଜେନେରିକ୍ ଔଷଧ ଉପଲବ୍ଧ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିପାରିବେ । ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଜେନେରିକ୍ ଔଷଧ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଔଷଧି କେନ୍ଦ୍ର (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ର) ଖୋଲିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିପାରିବେ ଏବଂ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ ହେଲେ ଏଥିରୁ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଜନ ଔଷଧି ଖୋଲିବାର ପଦ୍ଧତି କ’ଣ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ କେଉଁ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ ।

ଜନ ଔଷଧି କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଡି ଫାର୍ମା କିମ୍ବା ବି ଫାର୍ମା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ।
ଜନ ଔଷଧି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଖୋଲିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳ ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହାକୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ସ୍ଥିର କରିଥିବା କିଛି ନିୟମ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଡି ଫାର୍ମା କିମ୍ବା ବି ଫାର୍ମା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅଛି ସେମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ, ଜନ ଔଷଧି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଖୋଲିବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ୧୨୦ ବର୍ଗଫୁଟର ସ୍ଥାନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଔଷଧି କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ବର୍ଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଡାକ୍ତର, ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ କିମ୍ବା ପଞ୍ଜୀକୃତ ଡାକ୍ତରୀ ଚିକିତ୍ସକ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ଟ୍ରଷ୍ଟ, ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଏନଜିଓ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

କେବଳ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ରେ କରନ୍ତୁ ଆବେଦନ-
ଲୋକଙ୍କୁ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଔଷଧ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ୧୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ର ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ହେଲେ ଜଣେ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଫି ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ସରକାର ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ-
ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏକ ମାସରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଔଷଧ କିଣିବା ଉପରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ସର୍ବାଧିକ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଇପାରେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବର୍ଗରେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ।

ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ରରୁ କେତେ ରୋଜଗାର ହେବ?
ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଔଷଧ ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ସରକାର ଆପଣଙ୍କୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମିଶନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ବିକ୍ରି ଉପରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ପାଇବେ ।

ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏହି ଡକୁମେଣ୍ଟ / ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ ।
ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଔଷଧ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯେଉଁଥିରେ ଆଧାର କାର୍ଡ, ପାନ୍ କାର୍ଡ, ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଠିକଣା ପ୍ରୁଫ୍ (ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର) ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଜନ ଆୟୁଷୀ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ହେଲେ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ହବଦ୍ଭବଙ୍କଗ୍ଦଷବୟଷସ.ଶକ୍ଟଙ୍ଖ.ସଦ୍ଭ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆପଣଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button