ଦେଶ

୯୯ତମ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ – Ibnodisha

[ad_1]

ଆଗ୍ରା: ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୯୯ତମ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଯାଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହସନୁରାମ ଆମ୍ବେଦକରୀ। ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସେ କୌଣସି ବି ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତିନଥିବା ବେଳେ ୧୦୦ ଥର ଲଢ଼ିବାର ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ୧୯୮୫ ମସିହାରୁ ସେ ୯୮ ଥର ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ି ପରାଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏଥର ସେ ଫତେହପୁର ସିକ୍ରିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାକୁ ନାମାଙ୍କନ ଭରିଥିବା ହସନୁରାମଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି।ଶତାବ୍ଦୀର ମାଇଲଖୁଣ୍ଟକୁ ଛୁଇଁବାକୁ ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ। ତେବେ ଫତେହପୁର ସିକ୍ରିଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଭାଗ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଛି। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅଂଶଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅଦମ୍ୟ ଆବେଗକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନିଷ୍ଠାକୁ ସମ୍ମାନ କରିବା ସହ ପରିବାରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ ତାଙ୍କ ସହ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ।

ଜଣେ କିରାଣୀ ଏବଂ ମନରେଗା କର୍ମୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆମ୍ବେଦକାରୀ କେବଳ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉତ୍ସରୁ ହିଁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ମୋର ଉତ୍ସାହ, ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ହାତରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରେ। ମୁଁ କାହାଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କିମ୍ବା ସମର୍ଥନ ଲୋଡ଼େ ନାହିଁ। ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ମୁଁ ଜିତିବି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମୋତେ ମତଦାନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ବାରଣ କରେ ନାହିଁ।” ସେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ରଖି କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ହାସଲ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଏବଂ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଜାଣେ ଯେ ମୋର ବୟସ ବଢୁଛି। ମୁଁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମୋର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପୂରା କରିବି।’’

[ad_2]

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button